Webbinarium – Den dolda risken i er leveranskedja – så förbereder du dig för EU:s nya förordning mot tvångsarbete
Den dolda risken i er leveranskedja – så förbereder du dig för EU:s nya förordning mot tvångsarbete
26 augusti 2026 | 10:00 – 11:00 |
EU:s förordning om produkter som tillverkats med tvångsarbete börjar tillämpas i december 2027 och innebär att produkter som helt eller delvis har tillverkats med tvångsarbete förbjuds på EU-marknaden. Lagen innebär att myndigheter behöver utreda misstänkt tvångsarbete och för företagen innebär detta att deras produkter kan pausas eller stoppas från försäljning, eller i värsta fall tvingas kasseras. Regelverket kan få stor betydelse för företag med internationella leveranskedjor, oavsett bransch och storlek. För att undvika finansiella risker och allvarliga leveransstörningar bör företagen förstärka sina rutiner för att identifiera, förebygga och hantera risker för tvångsarbete i leverantörsledet.
I detta webbinarium ger representanter från Ramboll en praktisk introduktion till förordningen och vad den kan innebära för företag i praktiken. Du får en översikt av de centrala kraven, förståelse för hur företag kan påverkas och konkreta råd om hur ni kan börja förbereda er redan nu.
Under webbinariet går vi igenom
Definition av tvångsarbete
Vad EUFLR innebär i praktiken
Hur företag kan påverkas av regelverket
Hur en process för human rights due diligence kan användas i förberedelserna
Vilka steg företag bör ta redan nu
Praktiska verktyg och exempel för det fortsatta arbetet
Webbinariet riktar sig till hållbarhetsansvariga, inköpare, säljare samt personer inom compliance och legal inom privat och offentlig sektor.